kismegszakító

Kismegszakító típusok és jellemzőik

A megszakítók alapvető biztonsági eszközök, amelyek segítenek megvédeni az elektromos rendszereket és berendezéseket a túlterhelés, rövidzárlat és egyéb elektromos hibák okozta károsodásoktól. Ezen eszközöket arra tervezték, hogy rendellenes állapot esetén megszakítsák az áram folyását az áramkörben, megelőzve ezzel az elektromos berendezések károsodását és a lehetséges biztonsági veszélyeket.

A piacon többféle típusú kismegszakító is található, amelyek mindegyike egyedi jellemzőkkel és alkalmazásokkal rendelkezik. Ebben a cikkben a megszakítók leggyakoribb típusait és azok funkcióit tárgyaljuk.

Levegős megszakítók (ACB)

A légmegszakítók a kisfeszültségű áramelosztó rendszerekben használt megszakítók leggyakoribb típusai. Levegőt használnak közegként az áramkör megszakítása során keletkező ív kioltására. Az ACB-ket általában 800 A és 10 000 A közötti áramokhoz használják, és a kioldási idejük körülbelül 10-20 ezredmásodperc.

Miniatűr megszakítók (MCB)

Az MCB-ket lakossági és kereskedelmi alkalmazásokhoz használják, és a túlterhelés és a rövidzárlat elleni védelemre tervezték. Különböző áramerősségekkel és kioldási jellemzőkkel kaphatók, így sokféle alkalmazásra alkalmasak. Az MCB-k kioldási ideje körülbelül 3-5 milliszekundum.

Öntött tokmányos megszakító (MCCB)

Az MCCB-ket nagyobb névleges áramra tervezték, általában 15A és 2500A között. Ipari alkalmazásokban használják, és védelmet nyújtanak túlterhelés, rövidzárlat és földzárlat ellen. Az MCCB-k kioldási ideje körülbelül 10-20 ezredmásodperc.

Földzárlati áramkör-megszakítók (GFCI)

A GFCI-ket úgy alkották meg, hogy megvédjék a földzárlat okozta áramütéseket. Általában lakossági és kereskedelmi alkalmazásokban használják, például konyhákban, fürdőszobákban és kültéri konnektorokban. A GFCI-k kioldási ideje körülbelül 20-30 ezredmásodperc.

Maradékáram-megszakítók (RCCB)

Az RCCB-k hasonlóak a GFCI-ekhez, mivel védenek a földzárlat ellen, de nagyobb névleges áramerősségre tervezték, és ipari alkalmazásokban használják. Az RCCB-k kioldási ideje körülbelül 50-100 ezredmásodperc.

Nagyfeszültségű megszakítók

A nagyfeszültségű megszakítókat energiaátviteli és elosztórendszerekben használják, és 72,5 kV és 1100 kV közötti áramok megszakítására tervezték. Általában három típusba sorolják őket: olajmegszakítók, légfúvós megszakítók és SF6 megszakítók.

Összefoglalva, a megszakítók alapvető biztonsági eszközök, amelyek megvédik az elektromos rendszereket és berendezéseket az elektromos hibák okozta károsodásoktól. A megfelelő típusú megszakító kiválasztása számos tényezőtől függ, ezért feltétlenül konzultáljon szakképzett villanyszerelővel vagy mérnökkel. Így megbizonyosodhat arról, hogy a kiválasztott megszakító megfelel az adott alkalmazásnak.